כיצד מעוררים שמחה?

שמחה הינה סוג של הרגשה אותה חווה אדם כתוצאה ממצבים ואו מעשים שונים אותם הוא עובר, התנאים הללו תמיד מתפרשים כמשהו חיובי עבור האדם וכגודל והחשיבות שהוא מחשיב אותם כך גם גדלה הרגשת השמחה המורגשת בתוכו. לדוגמא אדם איבד חפץ קטן וכשמצא אותו הוא שמח, או איבד סכום כסף ניכר וכשמוצא אותו הוא מאוד שמח, כלומר כשהדבר חשוב לאדם הוא שמח.

היות שהרגשת השמחה היא הרגשה חיובית ברור שאדם יעדיף להיות בשמחה מאשר להיות בעצב. לכן צריך האדם למצוא את הדרכים והתנאים בחיים שיאפשרו לו להיות יותר במצב של שמחה. כמו כן לפתח שיטות המתאימות עבורו כיצד לצאת ממצבי עצב או הרגשה לא טובה למצבי שמחה. אחת הדרכים הפשוטות לעורר שמחה בך, הינה לבחור סביבה חיובית ושמחה. חכמת הקבלה מלמדת אותנו שבני האדם מושפעים מהחברה שסביבם, לכן אדם הבוחר להיות בסביבה של אנשים שמחים ואין הכוונה לחברה של ליצנים אלא אנשים אופטימיים ועם מצב רוח חיובי, אדם כזה יושפע מהחברה וירגיש שמח רוב הפעמים שיהיה במחיצתם.

דרך נוספת לעורר בנו שמחה מוכרת מהמשפט "שמחה ממעשים טובים", בני ברוך מלמדים אותנו שבאדם ישנו מן מנגנון הנותן לו הרגשה טובה כאשר הוא נותן משהו למישהו יותר מאשר מישהו עושה משהו עבורו. לכן כאשר אדם רוצה להרגיש שמחה ימצא את היתרונות שיש בו אותם הוא יכול לתרום לסביבה שלו ובכך יקרו שני דברים, הראשון, עצם הנתינה שלו יגרום לו שמחה והרגשה טובה, השני, שיפור הסביבה שלו ישפיע עליו שמחה כפי שדיברנו להלן.

מושג מעניין נוסף ביכולת של אדם לעורר שמחה בחייו הינו "התרת ספקות". מצב של ספקות וחוסר וודאות מקרין על האדם רגשות שליליים, לכן אנו מוצאים דרכים להגדיל את הוודאות והביטחון בחיינו. אני לא מתכוון רק לצדדים הגשמיים של החיים, כמו פרנסה בטוחה, יתרה מזו אנחנו יכולים לראות שאנשים עשירים אינם בהכרח אנשים שמחים, מדובר ביכולת של אדם למצוא תכלית וסיבה לקיומו. אפשר למצוא את התשובה בדתות השונות כפי שרבים עושים, או ניתן להכיר וללמוד את חכמת הקבלה, שמהניסיון האישי שלי מביאה להתרת הספקות ומשם הדרך לעורר שמחה באדם.