מחשבות על פרנסה בעולם חדש

פרנסה לפי ההגדרה המילונית היא מימון צרכי המחיה והקיום של האדם. אם זכינו בשנות ילדותינו, הורינו טיפלו בנו וקיימו אותנו, וככל שהתבגרנו האחריות עברה בהדרגה אלינו. בישראל מקובל שילדים נתמכים על ידי הוריהם לפחות עד אחרי הצבא ויש משפחות שאפילו הרבה אחרי. 

בעבר, מגיל צעיר אנשים היו מתנסים ומתרגלים לעבודה וזה היה ברור לכל אדם כמה פרנסה היא חשובה. המשימה העיקרית הייתה הישרדות, להרוויח לחם ומחיה למשפחה, אבל היום המצב הוא קצת שונה. ילדים רבים גדלים בסביבה שמקיפה אותם בשפע חומרי שניתן להם ללא מאמץ מצידם על ידי הוריהם. כמובן שמבחינת ההורים היכולת לעשות זאת היא התגשמות חלום והבעת אהבה אולטימטיבית עבור ילדיהם אבל צריך להבין שצורת החיים הזו מעצבת אנשים שונים לגמרי. 

כאשר הבוגרים הצעירים יוצאים אל חייהם העצמאיים הם ניצבים מול עולם אחר. עולם שלא סופר אותם, דורש מהם להשקיע, לעבוד קשה, לקבל סמכות ולהתפשר. הדבר יוצר קשיים רבים אצל הצעירים ובקרב המעבידים כאחת וגורם לאתגרים רבים בעולם העבודה. המעבידים הם לרוב בעלי השקפת עולם מסורתיות יותר ומוסר עבודה בהתאם ולהתפרנס מבחינתם היא  מטלה רצינית שדורשת קורבנות רבים ומסירות מצד העובדים, כך יוצא  שעולם העבודה היום מפגיש בין דורות שמעולם לא היו כל כך שונים, והשאלה כיצד יתיישבו ויתמזגו ההבדלים מעסיקה רבים. כך היה עד אשר נכנסה גברת קורונה לחיינו והכריחה את כל המשק והאוכלוסיה לעצור את מרוץ העכברים האוטומטי. 

פסק הזמן והאילוצים איפשרו לעצור ולחשוב – האם זו באמת הדרך היחידה? האם אפשרי אחרת. לפרנס ולהתפרנס בשקט, ובהתנהלויות קצת אחרות. פיתחנו את החברה כך שפרנסה שווה לעבודה קשה אבל העולם משתנה והמצב לא חייב להיות כך עוד. פתחנו טכנולוגיות ומיחשוב שמאפשרות לעבוד מרחוק, להתנהל במרחב הוירטואלי בטכנולוגיות רבות שזמינות ואפשריות עד למיכון מוחלט ורובוטיקה בהרבה מאד עבודות.  

אם ההתפתחות הביאה אותנו לנקודה הזו אולי זה אומר שהטבע יודע מה הוא עושה והוא פיתח במקביל דור צעיר שמותאם לשינויים יסודיים בדרך שבה אנו מתנהלים. יתכן שהגישה השונה שלהם לחיים מסוגלת  להוביל  אותנו לעולם חדש שבו ההנחות הבסיסיות ביותר צריכות להיבחן מחדש. השנה האחרונה הוכיחה לנו שהאנושות לא באמת מבינה את החיים או את עצמה ואכן יש צורך לשדרוג גרסא דחוף. 

קרבה השעה שבה המשוואה תשתנה לעד. פרנסה לא תהיה חייבת להיות עבודה קשה. הצלחה, בריאות, יחסים בין אנשים- הכל הוא לא מה שחשבנו. הצעירים בגיל והצעירים ברוח שבינינו נקראים כעת לדגל לעזור לנו להבין את טבע המציאות שנתגלה בפנינו ולהשתנות בהתאם. להבין מה דרוש לנו ומה טוב ורצוי עבורינו. החיים שלנו לא צריכים להיות כרוכים בכל כך הרבה סבל וקשיים. הגיע הזמן שנברר באמת כיצד ניתן למלא את צרכי הקיום האמיתיים שלנו – גופניים, רגשיים ורוחניים אחד ולחיות סוף סוף בנחת ובאושר.