תסמינים של וירוס הפפילומה

תסמינים של וירוס הפפילומה

וירוס הפפילומה הוא אחד מהגורמים השכיחים למחלות מין, הוא עובר בין גברים לנשים ללא כל הבחנה מגדרית ורק בארצות הברית ישנם כקרוב לשמונים מיליון נשאים של הוירוס. לוירוס ישנם כמאתיים סוגים ושניים מהם שהם הנפוצים שבהם, עלולים לגרום למחלות סרטניות. לכן ברוב מדינות המערב כיום חיסון הפפילומה הוא חלק מחובת החיסונים, אך לאלו מכם החוששים כי כבר נדבקו או שעוד לא חוסנו, במאמר הבא תקבלו קצת הסבר על התסמינים של הוירוס.

תסמינים עיקרים

לוירוס הפפילומה בשונה מוירוסים אחרים אינו מלווה בחום או בדברים מהסוג הזה, אך הוא כן עלול להימצא או להראות תסמינים בעיקר באזורי הרביה הזכרים והנקבים. תסמינים אלו יראו לעיתים בצורת יבלות באזורים שונים כמו בפי הטבעת, הערווה, חלל הפה או אזור האשכים. כל אלו הינם חלק מהתסמינים הראשוניים של הוירוס, כאשר הוא מתפשט בעיקר על ידי מגע מיני ואמצעי המניעה אינם יכולים למנוע הדבקה שלו. כך יצא שוירוס הפפילומה יכול לעבור דרך אקטים מיניים בין אם אוראלים לבין אם לא, בין גברים וגם בין נשים.

תסמינים מאוחרים

במחקר שנעשה בשנת 2015 נמצא שמבין 2000 נשים שנמצאו כנושאות וירוס הפפילומה, אובחנו גם 200 עם גרורות סרטניות באזור צוואר הרחם. על כן נשים אשר זוהו עם וירוס הפפילומה או עם אחד התסמינים המתקדמים, לרוב יעשו גם בדיקות סרטניות. אך הדבר הזה רלוונטי גם עבור הגברים כאשר וירוס הפפילומה מופיע ויחד איתו גם היבלות, הוא עלול להתפתח לכדי תאים סרטניים באזורים כמו האשכים והפין.
על כן אסור להשתהות כאשר מגלים את היבלות וישר לבצע בדיקה אצל רופא ובדיקת מדדים.

סיכום
וירוס הפפילומה הינו וירוס שכיח בקרב האוכלוסיה, בעיקר כי הוא עובר דרך יחסי מין ואמצעי מניעה כיום לא מונעים את ההדבקה שלו. אך כיום חיסון לוירוס נמצא בסל התרופות וניתן לבנים ולבנות החל בגילאים 13 עד 15 ברוב בתי הספר בארץ, בעזרת גילויים מוקדמים נוכל לעצור את התפשטות וירוס הפפילומה ולצמצם את התחלואה בסרטן.  בסרטן.