הטבע השתגע והנקודה האנושית

הטבע השתגע והנקודה האנושית

כשהייתי קטנה אחד הדברים שנהנתי מהם ביותר היה לקרוא על תרבויות רחוקות וציביליזציות עתיקות. לטייל בדמיון על איך הם חיו ועל כל הסודות שאולי הם ידעו ואנחנו שכחנו. זה קצת קשה לתפיסה אבל גם אנחנו, האנושות נכון לתחילת המאה ה21-, נהיה יום אחד פיסקה קצרה באיזה ספר נשכח.  אתם רואים את כל מה שקורה בחוץ? אולי אנחנו צריכים להתחיל לשאול שאלות כמו למה כל זה קורה? אולי הטבע רוצה להגיד לנו משהו? אם נדע את התשובה נוכל להגיב נכון ואולי לרתום את הטבע בכבודו ובעצמו לעזרתנו. לכאורה התשובה פשוטה – הטבע התחיל בתהליך להשמיד אותנו. המסר ישיר וברור.

זיהום אוויר
זיהום אוויר

 עליית הטמפ', השריפות, ההצפות, המסת הקרחונים וכמובן משבר האקלים. כל התופעות הללו הם חלק מתהליך שנועד להראות לנו שכדה"א יצא מאיזון ושימינו עליו ספורים. מערכת הטבע היא מערכת אינטגרלית סגורה שבה כל רמה משפיעה, תלויה ומשרתת אחת את השניה. חוץ מאיתנו, כמובן. האנושות מתייחסת לעצמה כמחוץ לטבע וכשליטה עליו, ועסוקה בניצול ובהרס כל הסובב לטובתה בלבד. 

הטבע הוא לא איזה אדם נקמני אלא מערכת גדולה של חוקים ולכן כמו כל מערכת טובה היא מנסה פשוט לאזן את כל המרכיבים. האנושות היא גם חלק  מהמערכת ומה שקורה איתנו, מול הטבע ובעיקר אחד מול השני, משפיע על כל השאר. מאחר ואנחנו הרמה הגבוהה ביותר בטבע ביחס לדומם, צומח וחי, מה שקורה בינינו האנשים הוא המשפיע ביותר. קראתם נכון – היחסים בין האנשים, המחשבות, הדיבורים והמעשים הם ההרסניים ביותר במציאות. בדיוק כמו שהאטום ותת-חלקיו הנעלמים הם הקובעים את הנראה בעולם החומר כך מחשבות בני האדם קובעות מה יהיה מצב כל הרמות האחרות. השריפות הגדולות הן ביטוי ותוצאה ישירה של האש שבין האנשים. הכעס, הרוע, השנאה בינינו הם שעושים את כל הבלאגן וההרס שסביבנו. 

תראו את החיים שלנו. איך אנחנו לא מסוגלים להסתדר עם אנשים, איך אפילו שיחות פשוטות הופכות לשדה קרב וכל מערכות חיינו מתמוטטות בזו אחר זו. אנחנו גם חלק מהטבע ומה שקורה איתנו משפיע על כל השאר. על הוירוסים, הקרחונים, הדבורים – הכל קשור במערכת אחת. שינוי חיובי בקשרים בינינו, בטיב היחסים, ישנה את יחס הטבע אלינו ואפילו יבוא לעזרתנו. זוכרים איך בסגר הראשון התחלנו לראות תופעות יפיפיות מסביבנו? נהרות ניקו את עצמם בעצמם, חיות יצאו ממחבואם. הרבה סודות יש בטבע והסוד הכי גדול הוא שאנחנו, בטיב היחסים בינינו, יכולים להפוך את הכל לטובה. להרגיש טוב ולחיות טוב. הבחירה היא בנו ובידינו.