קשרים בין אישיים טובים בגיל הרך, תורמים לרווחה רגשית ולהתפתחות חברתית וקוגניטיבית של הילדים. בעיקר חשובה התקשרות בטוחה בין הורים לילדים כיון שבאמצעותה לומדים התינוק, הפעוט והילד, שיש על מי לסמוך! שיש בסביבתם מבוגר שזמין ונענה לצרכים שלהם, לחששות ולפחדים שלהם. קשרים בטוחים עם ההורים בגיל הרך, מהווים בסיס לקשרים בין-אישיים טובים עתידיים.

ילדים בעלי כשירות חברתית הם עצמאיים, משתפים פעולה, תכליתיים, ידידותיים ובעלי שליטה עצמית.

הורים תורמים להתפתחותם החברתית של הילדים על ידי היענות עקבית לצרכיהם ותמיכה בהתמודדויות שלהם. חום, הכלה וגבולות מצד ההורה, מפתחים כישורים חברתיים כמו שיתוף פעולה, ויכולת להרגיש את הזולת!

יש ילדים, שהטמפרמנט שלהם, מקשה על יצירת קשר טוב עם הוריהם ואחרים. הם בוכים, רגזנים ואימפולסיביים וקשה יותר להבין את צרכיהם. קשר טוב גם עם ילדים אלו אפשרי בהחלט! אך מחייב את ההורים להשקעה ותשומת לב בעיקר בגיל הרך.

כהורים לילדים צעירים, חשוב שנבדוק את איכות הקשרים עם ילדינו. האם יש בהם חום, הקשבה, הכלה ואמפתיה גם כאשר אנחנו חולקים על מעשיהם? האם אנחנו עקביים בהצבת גבולות?

הזדמנויות לאינטראקציות חברתיות

קשרים חברתיים נבנים על בסיס אינטראקציות מרובות ורציפות עם בני הגיל ומבוגרים. ילדים צעירים תלויים בהוריהם המאפשרים (או לא) הזדמנויות למפגשים כאלה בהשגחתם. האם ילדינו נפגשים על בסיס קבוע עם אחרים תחת השגחתנו?

חיקוי

מקור חשוב ומרכזי ללמידה של כישורים חברתיים הוא ההתנהגות החברתית של ילדים ומבוגרים אחרים. ילדים לומדים באמצעות התבוננות חיקוי ודוגמא. ולכן חשוב איך הוריהם מנהלים אינטראקציות עם אחרים. קשה ללמד אמפתיה וניהול קונפליקטים חיובי ומאוזן אם אנחנו עצמנו כהורים, מגלים התנהגות בלתי מתחשבת בזולת… החשיפה של הילדים לאינטראקציות של הוריהם ואחיהם היא ממושכת ולכן משמעותית.

חיזוקים

החיזוקים שלנו עשויים להצטרף לחיזוקים החברתיים ה"טבעיים" שהילדים מקבלים מעמיתיהם כשהם מיטיבים עם האחר בהתנהגותם. המחקר מלמד שגישה חיובית, מועילה יותר מגישה "משמעתית" מחמירה. (במסגרתה הילד חשוף לעונשים).

ציפיותינו מהילד

ילדים "קוראים" את הוריהם בדרך אינטואיטיבית גם ללא מילים… לכן חשוב במיוחד שנאמין ביכולת של הילד לשפר את התנהגותו. ללא אמונה בכך שאנשים בכלל, וילדים צעירים בפרט, יכולים לשנות את התנהגותם, לא נצליח לעזור לילדים המגלים קשיים חברתיים ולעזור להם לעלות על מסלול של השתלבות חברתית מוצלחת.